Thursday, June 20, 2013

One year and nine posts ago.

Wow. I really have been silent this past year!

Remember this idea?

Yeah. It kind of fell through last year (surprised? No? Me either)

Anyway. I want to give it another go this year.

I'm not going to go into the whole breakdown of strawberries since I already did that one

But I will say that this years totals are as follows:

Cost: $25.00

Obtained: U-pick

Amount: Almost 16 pounds.


5 half pints strawberry jam
3 half pints strawberry rhubarb jam
5 half pints and (3) 4oz jars berry wine jelly
1 quart strawberry vinegar
1 quart strawberry vodka
5 quarts frozen berries

Plus, plenty of fresh eating.

Really looking forward to seeing how the rest of the summer costs out!

If you decide to join and compare prices in your neck of the woods - please comment below!

No comments: